Hírek

Ózongenerátor használata

Az ózongenerátor használata napjainkra szinte egyedüli megoldásként képes kiváltani akörnyezetszennyező, vegyszeres technológiákat a levegő alapos megtisztítására. Azózongenerátort egyszerű kezelni, azonban alapos körültekintést igényel a működtetése.Lássuk, mit érdemes tudni az ózongenerátorról és helyes használatáról!

Hogyan működik az ózongenerátor?

Az ózon a világ egyik legerősebb oxidálószere: csaknem 3000-szer hatékonyabb a klórnál.Ez a gáz ugyanaz az ózon, mint amiből a pajzs áll a Föld körül. A hagyományos klórosmegoldással szemben az ózonos tisztítás több ezerszer erősebb oxidáló és fertőtlenítőhatással bír. A gáz előnyös tulajdonságai közé tartozik, hogy már szobahőmérsékletenszétbomlik. Az ózongenerátoros tisztítás során az instabil ózonmolekulák agresszív ésnagymértékű oxidálását használjuk ki.

Az alkalmazásának komoly szerepet tölt be a légtisztító technológiában, illetve a termény-és élelmiszer tartósítási eljárásoknál. Az olyan helyeken feltétlenül javasolt a rendszereshasználata, ahol számos fertőző mikroorganizmus tanyázik a levegőben és a felületeken.Az ózongenerátor használatával hatékonyan megszabadulhatunk a baktériumoktól,eltünteti a kezelt térrészből a penészt és a gombát, valamint roppant hatásos az atkák,különféle allergének ellen. Mindezek tetejébe ráadásul még a dohány- és a kisállatszagotis megszünteti.

Az ózongenerátor a gázt ugyanazon elven állítja elő, ahogy villámlás során keletkezik, azazcsendes-, vagy más néven koronakisüléssel. A használata egyáltalán nem bonyolult, ésszakértelem híján is egyszerűen kezelhető. Viszont egy pillanatra sem szabad elfelejteni,hogy egy minden élő szervezetre hatást gyakorló gázról van szó. Ez vonatkozik aháziállatokra, valamint a kényesebb növényekre is. Az ózongenerátor használatához ezértbe kell tartani bizonyos biztonsági előírásokat.

Az ózongenerátor használata lakásban, irodában

Az ideális hely kiválasztása

Az ózongenerátor használata lakásban, szobában vagy irodahelyiségben egyarántugyanúgy zajlik. Legelőször is meg kell találni az ideális helyet, ahova elhelyezzük azózongenerátort. Általában a kiválasztott szoba közepére elhelyezve hatékonyan ki tudjafejteni hatását a készülék. A lakás, szoba vagy irodahelyiség centeréből remekül be tudjaaz ózongáz járni a területet. Abban az esetben, ha egy konkrét pontra szeretnénkirányítani az ózonos kezelést, akkor próbáljuk meg a lehető legközelebb helyezni akészüléket a célterülethez. Fontos tudni, hogy az ózongáz nehezebb, mint a levegő, ezértmindig alulról tölti meg a légteret.

Az optimális kezelési idő beállítása

Az ózongenerátor használata lakásban vagy munkahelyen körülbelül 20-30 percet veszigénybe egy átlagos méretű – 25-30 négyzetméteres – helyiségben. A nagyobb légterekbenhozzávetőleg 30-90 perc alatt fejti ki a hatását. Ha még ennyi használati idő után semvagyunk biztosak a végeredményben, egy ózongenerátort akár két órán keresztül is lehetfolyamatosan üzemeltetni.

Hogy pontosan mennyi ideig használjuk a készüléket, az függ a terület nagysága mellettmég annak belmagasságtól is, valamint a berendezés típusától. Mivel készülékenkénteltérhet a használati idő, ezért minden esetben ellenőrizzük az ózongenerátorhoz kapotthasználati utasításban a gyártó által előírt adatokat.

Hagyjuk el a helyiséget az ózongenerátor használata alatt

Miután sikerült kiválasztani a helyiségben a legalkalmasabb pontot a készüléknek, majdbeállítottuk rajta az üzemidőt, hagyjuk el a helyiséget. Nagyobb töménységű ózongázbelélegzése ugyanis káros az egészségre, mivel irritálja a nyálkahártyát és a légutakat. Azózongenerátor használata során tehát sem ember, sem pedig állat nem tartózkodhat akezelés ideje alatt a légtérben. Érdemesebb az érzékenyebb növényeket is kiköltöztetniózonos tisztításnál a szobából.

A kezelés után várjunk félórát, majd szellőztessünk

Az ózongenerátoron beállított használati idő után még legalább 30 percet várjunk,mielőbb belépnénk a szobába. Ennyi idő alatt az ózongáz lebomlik és semleges lesz, amiután már biztonságosan bemehetünk a kezelt területre. Hogy az esetlegesen a légtérbenmaradt gáztól is teljes mértékben megszabadulhassunk, alaposan szellőztessük ki ahelyiséget.

Ha kereszthuzatot csinálunk, akkor egy rövid szellőztetés tökéletesen megfelel,máskülönben 30 percet szánjunk erre a műveletre is. Onnan tudjuk, hogy nem voltelegendő a szoba szellőztetése, hogy a fertőtlenítés közben keletkezett ózonillat mégérezhető. Amíg ez teljesen meg nem szűnik, addig érdemes kinyitni az ablakokat és azajtókat.

Az ózongenerátor használata autóban

Az ózongázos fertőtlenítés autóban is hasonlóan működik, a kivitelezéséhez csak egyműködő szivargyújtó aljzatra, valamint slusszkulcsra van szükség. Ennek oka, hogy agépkocsikban az ózonos kezelés járó motor mellett történik. Elhelyezzük azózongenerátort az utastérben, majd az autó szellőztetését belső keringetésre kell állítani.Ezután minden légjáratot és befújót megnyitunk, elindítjuk a készüléket, majd bezárjuk azösszes ajtót, ablakot.

Innentől kezdve hasonló a dolgunk, mint amikor a lakásban használjuk az ózongenerátort.A készülék körülbelül 30 perc alatt elvégzi az autó teljes fertőtlenítését. A műveletetkövetően kikapcsoljuk az ózongenerátort, majd – ugyanúgy, mint egy helyiség esetében -legalább 30 percen keresztül szellőztetjük a jármű utasterét. Ezután már szállhatunk isautóba, és folytathatjuk tovább teendőinket.

Az ózongenerátor használatának gyakorisága attól függ, hogy szagmentesíteni szeretnénk(annyiszor, ameddig el nem tűnik a szag), vírusok, baktériumok (akár napi gyakorisággal),penész ellen (3-10 napig rendszeresen) alkalmaznánk, esetleg poratkákhoz, allergénekhezvagy ágyi poloskához (2-4 hétig mindennap) vetnénk be a készüléket. Azonban legyen szóbármelyik esetről, biztosan hatékony és alapos munkát végez majd. Az ózongenerátorelőírások szerinti alkalmazásával pedig biztonságosan és rövid időn megtérül a higiéniaköltsége.